Jdi na obsah Jdi na menu
 


Count Fleet

2. 11. 2007

Count Fleet se narodil roku 1940 na farmě Stoner Creek Stud v Kentucky. Závodil za ženu Johna D. Hertze, zakladatele autopůjčovny a byl trénován Donem Cameronem, bývalým "pilotem balónů". Hertzovi se nepodařilo hřebečka prodat jako ročního. Po poradě s jedním ze stájových hochů se rozhodl koně si ponechat.

Jako dvouletý byl Count Fleet opět na prodej a málem i prodán za 4500 dolarů, ale žokej Johnny Longden zasáhl a "uprosil" Hertze, aby si hřebečka nechal a poslal ho do závodů. To ještě Hertz netušil, že neprodat Count Fleeta bylo nejlepší rozhodnutí jeho života.

Jako dvouletý vyhrál Count Fleet deset z patnácti startů a dostihová veřejnost hovořila o tom, že kůň je vážným adeptem pro trojkorunu. Dokonce o něm hovořili jako o "jasném nástupci Man o´Wara"! Count Fleet splňoval tuto poctu nejlépe jak jen mohl a jako tříletý zůstal na dráze neporežen.

Byla válečná doba a na Floridě platil zákaz dostihů. Trenér Cameron byl přinucen přesunout trénink koně do Oaklawanského Parku a připravovat se na tříletou sezónu tam. Všeobecně toto cestování mimo město bylo považováno za velký nedostatek a proto derby roku 1943 dostalo přezdívku "tramvajové". Count Fleet se během Wood Memorialu poranil na noze a žokej Londgen neprodleně cestoval s hřebečkem do Kentucky na léčení. Po celou cestu ochlazoval zranění ledem. Naštěstí byl kůň v den derby již zdráv a ve formě. Do dostihu odstartoval jako favorit s kurzem 4:2, spolu s ním jako další favorit odskočil do dostihu Blue Sword s kursem 9:1. Count Fleet nasadil ostré tempo, chtěl se dostat hned od začátku do čela dostihu. Sledován byl Gold Showerem, který se za Count Fleetem udržel celou první polovinu dostihu. Poté druhou pozici převzal Blue Swords, ale nedokázal se na Count Fleeta dotáhnout. Ten vyhrál lehce o tři délky. Do Preakness bylo přihlášeno pouze pět koní. Blue Swords opět doběhl druhý za Count Fleetem, tentokrát o 8 délek. Za nimi následovali Vencentive a New Moon. Mezi druhým a třetím dostihem trojkoruny vyhrál Count Fleet ještě Withers Stakes. Byl všemi označen jako "superkůň" a široká dostihová veřejnost netrpělivě očekávala Belmont Stakes. Pochopitelně, Count Fleet měl jen dva vyzyvatele. Byli jimi Fairy Manhur (syn Man o´Wara a stakes vítěz) a Desoronto (syn Omaha). Count Fleet si se svými dvěma oponenty pohrál. Okamžitě vyrazil jako raketa a vyhrál ohromujícím způsobem s 25 délkovým odstupem.

Během závodu utrpěl nepatrné zranění na noze, které nebylo ze začátku považováno za zranění takové velikosti, aby muselo být ošetřováno. To ovšem byla chyba a následkem toho bylo, že Count Fleet do dostihu již nikdy nevyběhl. Odešel na farmu Stone Creek Stud v Kentucky, kde působil jako plemeník až do svých 33 let. Zde leží i pohřben.

Jeho nejlepšími potomky jsou: Kůň roku Counterpoint (vyhrál Belmont Stakes aj.), dále Kůň roku One Count (Belmont Stakes aj.), šampionka klisen Kiss Me Kate, klasický vítěz Count Turf (Kentucky Derby aj.) a mnoho dalších…

Count Fleetova kariéra v kostce byla následující. V roce 1942 jako dvouletý startoval celkem 15x, z toho 10x zvítězil (např. Champagne Stakes, Pilmico Futurity, Walden Stakes, Wakefield Stakes), 4x doběhl druhý (např. Washington Park Futurity, East Voew Stakes) a 1x třetí (Belmont Futurity). Vyběhl světový rekord 2-letých na 1 míli - 1:34 4/5 a byl zvolen Šampiónem dvouletých. Vyhrál 76,245 dolarů. V roce 1943 jako tříletý startoval celkem 6x a 6x i zvítězil (např. Kentucky Derby, Preakness Stakes, Belmont Stakes, Wood Memorial, Withers Stakes ). Byl zvolen Koněm roku a Šampiónem tříletých a na výhrách získal 250,300 dolarů.

Některé Count Fleetovy starty:

Rok 1942
 • 1. místo - Champagne Stakes (nový světový rekord 2-letých na míli 1:34 4/5)
 • 1. místo - Pimlico Futurity
 • 1. místo - Walden Stakes
 • 1. místo - Wakefield Stakes
 • 2. místo - Washington Park Futurity
 • 2. místo - East View Stakes
 • 3. místo - Belmont Futurity
Rok 1943
 • 1. místo - Kentucky Derby
 • 1. místo - Preakness Stakes
 • 1. místo - Belmont Stakes
 • 1. místo - Wood Memorial
 • 1. místo - Withers Stakes

Zdroj : www.horses-online.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář