Jdi na obsah Jdi na menu
 


Druhy krmív

1. 11. 2007

SENOTvorí základ kŕmnej dávky (v zimnom období tvorí 40 - 50% kŕmnej dávky). Obsahuje minerálne látky a vitamíny. Najkvalitnejšie seno má šedozelenú farbu. Skrmuje se celé alebo ako rezanka. Akosť sena závisí: na zloženíhodnotné trávy sú - bojínek lúčna, kostrava lúčna, jílek, lipnica, pýr, psinček,...

menej hodnotné - např. psárka lúčna
obdobie spratávania - najvhodnejšie obdobie kosenia je začiatkom mája

sušenie - sušíme buď na zemi, na sušiakoch alebo umelo (teplým alebo studeným vzduchom)

uskladnenie - v suchých prostorochČerstvým senom kŕmime najskôr za 4 - 6 týždňov po sprataní Za túto dobu musí byť seno \\"vypotené\\" (prebiehajú tu biologické zracie procesy).Druhy sena:Jatelové-je bohaté na vápnik a karotén
Kozie-je to seno z mokrých lúk - je kyslé a ostré
Lesné- je ule strávitelné, kŕmime nim len núdzovo
Lúčne-je najvhodnějšie, z minerálnych látok obsahuje najviac Ca a P, z vitamínov D, E a B. Otava- má menej vlákniny, ale viac živín.
Vojteškové- bohaté na vápnik, minerálne látky, karotén, vit. E a má vysoký obsah bielkovín. Je vhodné ho skrmovať s lúčnym.

Vičencové-musí býť skrmované po odkvete, je drevnatéSLÁMAKe krmení jsou vhodné slámy jařmin (jsou stravitelnější než ozimů). V omezené míře používáme i slámu luskovin (hrách, bob, peluška, čočka, vikev). Nejkvalitnější je sláma ovesná a ječná. Zkrmuje se celá nebo řezaná na 3 - 5 cm společně s krouhanými okopaninami nebo s melasou.Kvalita slámy: nesmí být shnilá a zapařená;;;z polehlého obilí;;;nezkrmujeme ihned po sklizniPLEVI


je to krmení, které se používá nouzově u užitkových koní v zimním období. Jsou nevhodné pro krmení kojících, březích klisen, hříbat a koní ve velkém pracovním zatížení.

Ječné plevy se zkrmují máčené min. 6 hod, protože jinak by mohly poranit sliznici.
nevhodné - žitné
méně vhodné - ječné plevy
nejvhodnější - otruby ovesné, pšeničné a plevy luskovinZELENÁ PÍCE


Není vhodná pro dostihové koně, spíše se používá jako doplňkové krmivo u tažných a chovných koní.Hodnota zelené píce závisí na botanické skladbě. Nejvyšší výživná hodnota je v listech, neboť obsahují hodně vody a jsou lehce stravitelné. Zelenou píci raději spásáme než zkrmujeme ve stáji, protože může dojít k zapaření a následným zažívacím potížím (kolikám, průjmům, katarům). Jinak ale zkrmujeme celou. Nejlepší je zelená píce z jetele, vojtěšky a vičence v květu. Nejvhodnější je siláž kukuřičná. Provádíme ji v době voskové zralosti.
Silážovaná píce se připravuje ze zelené píce nebo z cukrovarských zbytků. Musí být dokonale zkvašená. Méně vhodná je z kukuřice, na podzim - krmné kapusty. Omezeně můžeme použít řepné skrojky


SILÁŽOVANÁ KRMIVASilážovaná píce se připravuje ze zelené píce nebo z cukrovarských zbytků. Musí být dokonale zkvašená.Nejvhodnější je siláž kukuřičná. Provádíme ji v době voskové zralosti.KRMNÉ OKOPANINYMají příznivé dietetické účinky. Vhodná je krmná mrkev (obsahuje karoten) zejména pro hříbata při odčervování, krmná řepa (ta hlavně pro tažné koně), cukrovka, pařené brambory (ne syrové, neboť obsahují solanin).
Zkrmujeme je celé, dobře omyté, nenahnilé, nenamrzlé. Pouze brambory podáváme pařené a nepřipravujeme je do zásoby.JADRNÁ KRMIVA STATKOVÁ-

Zrniny obilovinOVES

Je to nejvyužívanější krmivo, lehce stravitelné a nezpůsobuje zažívací potíže. Má vysoký obsah kys. fosforečné, která působí na nervovou soustavu. U kojících klisen podporuje tvorbu mléka. U hřebců pohlavní aktivitu. Zkrmuje se celý, jen hříbatům a nemocným koním se podává drcený. Jelikož obsahuje hodně tuku, musíme dát pozor na žluknutí. Čerstvý oves nezkrmujeme, necháme ho min 2. měsíce \\"potit\\". Hektolitrová hmotnost je 45 - 52 kg. Pod 45 kg klesá výživná hodnota.JEČMEN

Používá se jako náhrada za oves, má vyšší krmnou hodnotu, ale je hůře stravitelný a nemá dietetické účinky. Velké dávky mohou způsobit zažívací potíže. Je vhodný zejména pro hříbata. Zkrmuje se šrotovaný, spařený..ŽITO

Není vhodné jako krmivo, neboť je těžko stravitelné. Způsobuje u koní dermatózy - onemocnění kůže. U klisen může způsobit potrat. Zkrmuje se spařený, drcený, společně s řezankou.KUKUŘICE

Má poměrně vysokou krmnou hodnotu. Při vysokých dávkách zkrmování u mladých koní může způsobit rachitidu (křivici) a u dostihových koní zvyšuje pocení. Proto je vhodná spíše pro tažné koně. Zkrmuje se šrotovaná (pozor na žluknutí) nebo s řezankou.PROSO


Má vysokou krmnou hodnotu jako oves. Je vhodné pro plemenné koně.

Zrniny luštěnin

Obsahují hodně dusíkatých látek. Zkrmují se u těžce pracujících koní, mají nadýmací účinek. Zkrmují se vařené, drcené a máčené.

BOB

Je vhodný pro tažné koně, ale také i pro koně dostihové a plemenné. Denní dávka je 1 - 1 1/2 kg. Zkrmuje se máčenýHRÁCH

Krmná dávka je 10 - 20% z celkové krmné dávky. Zkrmuje se stejně jako bob.SÓJA

Je vhodná pro hříbata.Semena olejninLNĚNÉ SEMÍNKO

Má dietetické účinky na trávicí ústrojí. Je vhodné pro klisny po porodu, pro nemocná zvířata nebo zvířata po nemoci. Má regenerační účinky pro těžce pracující dostihové koně. Působí laksativně (projímavě). Má vliv na výměnu a kvalitu srsti. Podává se ve vařeném a spařeném stavu.

KRMIVA PRŮMYSLOVÁ

Jsou to zbytky po úpravě zemědělských produktů. Patří sem:


SUŠENÉ CUKROVARSKÉ ŘÍZKY
Je to energetické krmivo a denní dávka je 2,5 kg. Podáváme je máčené.
Granule cukrové řepy

SUŠENÉ BRAMBOROVÉ VLOČKY
Zkrmují se máčené, namíchané s řezankou.


LNĚNÉ POKRUTINY, EXTRAHOVANÝ LNĚNÝ ŠROT
Je dobře stravitelný, vhodný pro březí klisny, nemocné koně i pro hřebce. Denní dávka je 0,1 - 0,25 kg/kus a den.
Zkrmuje se vařený.


PŠENIČNÉ OTRUBY
Podávají se pařené. Používají se na přípravu nápoje MASH.
Otruby

ŽITNÉ OTRUBY
Zkrmujeme je máčené, ale opatrně, jen v malých dávkách a pouze nouzově (neboť obsahují námel, který může způsobit u březích klisen potrat).


SLADOVÝ KVĚT
Získává se ze správně usušeného ječmene, má dietetické účinky.
Zkrmuje se s ovsem v dávce 2 - 3 kg.


MELASA
Je to tmavě hnědý produkt, zbytek po výrobě cukru. Obsahuje hodně cukru, je těžko stravitelná, používá se jen ke zchutňování krmné dávky.
Ředí se s vodou v poměru 1 : 2 - 4.
Melasové krmivo = mačkaný oves + melasa + přídavek z mlýnského průmyslu (otruby, krmné mouky). Musí se ihned zkrmit, neboť rychle podléhá zkáze.
Melasa


TVAROVANÉ KRMIVÁ
To jsou brikety a granule. Rozlišujeme 3 základní druhy:
Krmiva obsahující jen jedno krmivo (jetel, vojtěšku). Přidává se k nim oves, seno nebo sláma.
Doplňkové krmné směsi - jsou složeny z několika krmiv (př. vojtěška + oves). Zkrmují se společně s ostatními krmivy.
Kompletní krmná směs - tvoří celou krmnou dávku. Nic víc se nepřikrmuje.

Velikost granule pro koně je v průměru 8 - 30 mm.

Kompletní složení granulované krmné směsi:
- oves 20%
- ječmen 15%
- sójové pokrutiny (někdy + kukuřice) 7%
- obilní klíčky 10%
- pšeničné otruby 18%
- vojtěšková moučka 25%
- krmná sůl 1%
- hipovit 2%
- cukr 2%
Granule Hrubá směsKRMIVA ŽIVOČIŠNÉHO PŮVODU


MLEZIVO
Je to první výživa hříběte. Klisna ho produkuje 3 - 5 dní, po této době se upravuje na složení normálního mléka.


SUŠENÉ MLÉKO
Zkrmuje se většinou rozpuštěné ve vodě (sušené mícháme s jadrnými krmivy). Toto mléko má nízký obsah tuku.


MASOKOSTNÍ A KREVNÍ MOUČKY
Mají svůj charakteristický pach. Podávají se v množství 50 - 300 g/kus a den. Plemenným hřebcům se dává i čerstvá krev, která má vliv na kvalitu.
Zkrmuje se jako přídavek ke glycidovým krmivům.


RYBÍ TUK
Je zdrojem vitamínů A a D, koně ho špatně přijímají. Krmná dávka je 40 - 60 g/kus a den. Zkrmuje se s objemnými i jadrnými krmivy.


TVAROH A SLEPIČÍ VEJCE
Jsou důležité hlavně pro výživu hříbat a dostihových koní.MINERÁLNÍ KRMIVA


PÍCNÍ VÁPNO
Je zdrojem vápníku a fosforu, přidává se pokud v krmné dávce chybí. Zvlášť důležitý je u hříbat na vývin kostry. Krmná dávka je 20 - 50 g/kus a den.


PLAVENÁ KŘÍDA, KRMNÝ VÁPENEC
Vyrovnávají acidobazickou rovnováhu v žaludku. Krmná dávka na den je 20 - 50 g/kus.
Zkrmují se s nekvalitním senem (kyselým senem) nebo při zkrmování siláže.
Vápencová moučka

KRMNÁ SŮL
Je zdrojem sodíku, který ve spolupůsobení s draslíkem ovlivňuje osmotický tlak (srdeční činnost).
Zkrmuje se ve formě lizu (dle potřeby). Spotřeba soli při lehké práci je 10 - 15 g/kus a den a při těžké práci 25 g/kus a den.
Krmná sůl

HIPOVIT
Je to minerální krmná přísada - koncentrát specificky účinné látky. U dospělých koní je krmná dávka 14 g/100 kg živé hmotnosti, u hříbat je to 20 g/100 kg živé hmotnosti.VITAMÍNY

Usměrňují pochody v organismu, látkovou výměnu živin a chrání před nemocemi. Dodáváme je v krmivu, nedostatek může způsobit AVITAMINÓZU a nadbytek HYPERVITAMINÓZU. Rozlišujeme vitamíny rozpustné ve vodě a vitamíny rozpustné v tucích.


Rozpustné v tucích


VITAMÍN "A"
Nachází se v krmivu jako provitamín A (např. v krmné mrkvi). Do zásoby se ukládá v játrech a v krevním séru. Denní potřeba je 2,5 mg/den při živé hmotnosti 500 kg.
# Avitaminóza způsobuje: poškození epitelů sliznic
# rodí se slepá mláďata, mají zpomalený růst, nervové křeče a poruchy rovnováhy


VITAMÍN "D"
Koni je dodán rybím tukem, lučním senem, sušenými kvasnicemi i pohybem na slunci. Nedostatek může způsobit rachitis (křivici).


VITAMÍN "E"
Je důležitý pro plodnost. Zdrojem je luční a vojtěškové seno, naklíčený oves,...


VITAMÍN "K"
Je důležitý pro srážlivost krve. Nedostatek způsobuje nedostatečnou srážlivost.


Rozpustné ve vodě


B - KOMPLEX
Je zdrojem vitamínu B1, B2, B6, B12, PP (kys. nikotinová). Najdeme je v sušených kvasnicích, zeleném krmivu, vojtěškovém a jetelovém seně.


VITAMÍN "C"
Zdrojem tohoto vitamínu jsou mladé rostliny, siláž, okopaniny,... Nedostatek způsobuje celkové zhoršení zdravotního stavu.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář